27.09.2024.
Park prirode „Orjen“ nalazi se na krajnjem jugu Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, na teritoriji grada Trebinje. Površina parka iznosi 16 716 ha, što ga čini najvećim zaštićenim područjem u Republicu Srpskoj. Raspon nadmorskih visina se kreće od 290 m, odnosno od Trebinjskog jezera do Velike Jastrebice, koji je najviši vrh Orjena u Republici Srpskoj (1865 m). Inače, najviši vrh masiva Orjena je Zubački kabao (1894 m) i nalazi se u Crnoj Gori.
Zaštićeno područje odlikuje se reljefom nastalim radom različitih agenasa, od kojih su najizraženiji karstni i glacijalni oblici. Кao jedan od najznačajnijih ostataka ledenog doba je lednički valov Dobri do, nastao radom glečera između grebena Velike Jastrebice i Buganje grede. Specifičan geografski položaj i blizina Jadranskog mora uslovila je veliku količinu padavina, što je jedan od razloga da se proces glacijalizacije na Orjenu odvijao već od 1300 m nadmorske visine. Današnji reljef je dominantno pod uticajem karstifikacije, što se ogleda u brojnim površinskim i podzemnih oblicima, poput škrapa, kamenih pustinja i speleoloških objekata, od kojih su zastupljeniji objekti vertikalnog, jamskog tipa.
Na području Orjena registrovano je ukupno 262 vrsta gljiva. Spisak flore ovog područja broji 1088 taksona od čega je 156 taksona endemično. Šume munike predstavljaju jedan od najpoznatijih atributa planine i zaštitni znak cijelog parka prirode. One su endemske i reliktne sastojine vrste drveta koja predstavlja subendem južnih Apenina i jugoistočnih Dinarida. Također, posebna vrijednost parka predstavljaju ilirske bukove šume, najjužnije bukove šume Republike Srpske.
U zaštićenom području registrovano je 87 vrsta ptica, 17 vrsta riba, te 7 vrsta vodozemaca, 10 vrsta gmizavaca i 14 vrsta sisara. Ističe se prisustvo značajnih vrsta velikih zvijeri, medvjeda i vuka.