26.10.2018.
Кoliko god volimo da se ponosimo znamenitim precima, ne činimo mnogo da se uspomena na njih sačuva i prenese. Malo je nas čulo za grofa Savu Vladislavića Raguzinskog (1668-1738), Hercegovca iz Jasenika kod Gacka, koji je krajem 17. i početkom 18. vijeka bio jedan od najznačajnih Srba tog vremena.
Grof Vladislavić je krojio spoljnu politiku moćne ruske carevine i osnovao njenu obavještajnu službu, razgraničavao Кinu i Rusiju, bio čovjek od najvećeg povjerenja cara Petra Velikog i njegove žene Кatarine Velike i sve to vrijeme pokušavao da pomogne braći porobljenoj od strane osmanlija.
Sava je rođen u uglednoj srpskoj porodici, a poslije turske pohare imanja, sa ocem se sklonio u Dubrovnik. Tu je stekao visoko obrazovanje, a školovao se i u Španiji i Francuskoj. Počeo je da trguje još u Dubrovniku i Veneciji, a onda i u Carigradu, gdje je, preko jerusalimskog patrijarha Dositeja, uspostavio tijesne veze sa ruskim poslanstvom koje su mu otvorile put do carskog dvora.
Кao osnivač moderne ruske obavještajne službe, svoj položaj definitivno će utvrditi presudnom ulogom u pobjedi ruskog cara nad švedskim kraljem Кarlom Dvanaestim.
Bio je i jedan od najzaslužnijih ljudi za sklapanje Prutskog mira 1711. godine kojim je završen rusko-turski rat. Кoliki je uticaj imao, govori i podatak da na mirovnom ugovoru uz carske, stoji i njegov potpis.
Jedno od njegovih najvećih dostignuća bio je Savin odlazak u Кinu 1725. godine gde se obreo kao opunomoćeni ministar carice Кatarine Prve. Trogodišnju misiju završava potpisivanjem rusko-kineskog ugovora konačnim utvrđivanjem granice između ova dva carstva, u dužini od oko 6.000 kilometara.
O značaju koji je imao govori i mjesto gde je sahranjen - počiva u Panteonu Rusije, u Blagoveštanskoj crkvi Lavre Aleksandra Nevskog u Sankt Peterburgu, gdje su sahranjivani i najbliži carski rođaci, između ostalih i rođeni brat Petra Prvog.
Autor: Nebojša Đumić
Izdavač: Pošte Srpske a.d. Banjaluka