24.04.2019.
Aquila chrysaetos (suri orao) je krupna i snažna ptica grabljivica dužine tijela 80-93 cm sa rasponom krila 195-220 cm. Ima tamnosmeđe perje, dok su glava, potiljak i vrat zlatnožuti i svijetlosmeđi. Mužjak i ženka su slični po obojenosti perja, dok je ženka krupnija i teža.
Suri orao ima holarktičko rasprostranjenje. Naseljava veći dio Evrope, s tim što odsustvuje u njenom zapadnom dijelu. Naseljava takođe Sibir i Aziju do Japana, kao i Sjevernu Ameriku i neke dijelove sjeverne Afrike. Tipična je stanarica, ali je zabilježeno skitanje mladih jedinki. Živi usamljeno po nepristupačnim brdsko – planinskim vrletima, klisurama i kanjonima koje rijetko naseljava čovjek. Gnijezdi se na stijenama, iako ima pojedinih slučajeva gniježđenja na drveću.
Hrani se živim ulovljenim ili rjeđe uginulim sisarima, pticama i gmizavcima, rijetko vodozemcima ili insektima. Plijen lovi najčešće na prostranim otvorenim terenima, jedreći ili klizeći nisko iznad tla, zatim sa osmatračnice, dok ptice lovi na tlu ili ponekad u letu, obrušavajući se sa velike visine.
Falco peregrinus (sivi soko) je poznat kao najbrža životinja na svijetu koja tokom svojih obrušavanja dostigne brzinu preko 320 km/h. Raspon krila varira od 80 do 120, a dužina tijela od 34 do 58 cm, s tim da su ženke krupnije. I mužjak i ženka imaju tamno sivo (skoro crno) perje na leđima i gornjem dijelu krila, dok su vrhovi krila potpuno crni. Donji dio tijela je svijetao i prošaran tamnosmeđim i crnim mrljama. Dugi i uski rep prošaran je na isti način, a pera se završavaju bijelom trakom i crnim vrhom. Glava (tjeme i obrazi) je crna, dok je dio ispod kljuna i vrat svijetao. Кljun i noge su žute.
Ima kosmopolitsko rasprostranjenje. Evropsko rasprostranjenje obuhvata praktično sve zemlje. U Bosni i Hercegovini pretežno živi po brdsko-planinskim krajevima iako se za vrijeme zimskih mjeseci može vidjeti i u nizinama.
Gnijezdi se prije svega na stijenama, mada ima slučajeva gniježđenja na građevinama ili na drveću i direktno na zemlji. Hrani se isključivo pticama, naročito onima srednje veličine, iako može savladati i znatno krupniji plijen. Plijen uvijek hvata u letu.
Autor: Nebojša Đumić
Saradnja: Dejan Radošević, diplomirani ekolog, Republički institut za zaštitu kulturnog i prirodnog nasljeđa
Izdavač: Pošte Srpske a.d. Banja Luka