10.12.2018.
Mihailo Petrović Alas je bio srpski matematičar, profesor Univerziteta u Beogradu, akademik Srpske kraljevske akademije i alas. Rođen je 1868. godine u Beogradu. Završio je Prvu beogradsku gimnaziju u generaciji sa mnogim velikanima, o čemu je napisan roman i snimljen TV-film „Šešir profesora Кoste Vujića“. Studije u Beogradu završio je 1889. godine. Na Sorboni je diplomirao matematičke i fizičke nauke, a godine 1894. godine odbranio je doktorsku disertaciju. Redovni član Srpske kraljevske akademije postao je kada je imao 31. godinu. Bio je član akademija nauka u Pragu, Varšavi i Bukureštu, i član više naučno-matematičkih društava u svijetu.
Po svom naučnom radu i rezultatima Mihailo Petrović Alas spada u najveće srpske matematičare, jedini matematičar među 100 najznamenitijih Srba. Bio je učesnik Balkanskih ratova i Prvog svjetskog rata kao oficir. Bavio se ribarstvom, otuda i njegov nadimak Alas. Godine 1882. postao je ribarski šegrt, zatim kalfa, a 1895. položio je ispit za ribarskog majstora.
Miloš Crnjanski je bio srpski književnik i jedan od najznačajnijih stvaralaca srpske literature XX veka. Rođen je 1893. godine u Čongradu (danas Mađarska). Istakao se kao pjesnik, pripovjedač, romansijer i publicista. Ubrajan je među 100 najznamenitijih Srba.
Miloš Crnjanski je osnovnu školu završio u srpskoj vjeroispovjednoj školi u Temišvaru, a maturirao je u temišvarskoj gimnaziji. Po vlastitim riječima, bio je osrednji đak do očeve smrti, a tada se riješio "da ubuduće bude među prvima", što je i ostvario. Prvu pjesmu „Sudba“ Crnjanski je objavio u somborskom dječjem listu „Golub“ 1908. godine. Godine 1930, za roman „Seobe“ dobija nagradu Srpske akademije nauka.
Iz potucanja po krvavim svjetskim ratištima Crnjanski se vraća mislima o nužnosti rušenja lažnog mita o „vječitim“ vrijednostima građanske etike, a trideset miliona nedužnih mrtvih ljudi našlo je mjesta u antiratnim stihovima ovog nesrećnog mladog ratnika. Drugi svjetski rat i dugi niz poratnih godina Crnjanski je proveo u emigraciji.
U Jugoslaviju se vratio 1965. godine. U traganju za obalama svoga života, on je s radošću ugledao Beograd, a u stihovima posvećenim Beogradu on je potresno i nadahnuto izrazio svoja osjećanja povratnika sa duge životne odiseje.
Autor: Nebojša Đumić
Izdavač: Pošte Srpske a.d. Banjaluka