11.05.2022.
Biljke mesožderke ili karnivorne biljke posjeduju razvijene mehanizme i prilagođene organe za privlačenje plijena, njegovo hvatanje, varenje i apsorpciju hranjivih materija. Mehanizmi hvatanja plijena i procesi varenja se razlikuju kod različitih vrsta, a razvili su se kao posljedica adaptacije vrsta na nedostatak određenih hranjivih materija koje su na neki način morale obezbijediti. U Republici Srpskoj živi nekoliko vrsta karnivornih biljaka koje pripadaju rodovima Drosera, Utricularia i Pinquicula.
Rosulja Drosera rotundifolia L. je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice Droseraceae. Stablo ove biljke je dugačko oko 20 cm i bez listova je. Listovi su u prizemnoj rozeti, okruglastog oblika i prekriveni žljezdastim dlakama na čijem se obodu nalaze kapljice sluzi. Upravo te kapi joj omogućavaju hvatanje insekata. Cvjetovi su bijele boje i smješteni su na vrhu stabljike. Plod je čahura sa mnoštvom sjemenki.
Rosulja privlači insekte intenzivnom crvenkastom bojom. Кada se insekti zalijepe, biljka savija dlačice i tako zatvara insekta, a potom počinje da luči enzime za varenje. Tokom varenja, rosulja iz insekta izvlači amonijak, kao i druge hranjive materije koje nisu zastupljene na staništima koja naseljava.
Ova vrsta u Republici Srpskoj je strogo zaštićena, a zabilježena na svega 3 lokalitata i to na planinskim tresetištima koja predstavljaju izuzetno ugrožena staništa.
Masnica Pinguicula hirtiflora Ten. je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice Lentibulariaceae i jedan je od dva predstavnika roda Pinguicula u Republici Srpskoj. Ima listove jajastog oblika skupljene u prizemnu rozetu. Cvjetovi su na dugim tankim drškama i najčešće su ljubičaste ili plave boje. Plijen hvata pomoću žljezdastih dlaka na listovima.
Ova biljka naseljava stijene uz hladne izvore i potoke. Кod nas je zabilježena na svega nekoliko lokaliteta na samom jugu Hercegovine u okolini Trebinja i strogo je zaštićena vrsta.
Autor: Tanja Кuruzović
Izdavač: Pošte Srpske a.d. Banjaluka
Saradnja: Sara Potkonjak, dipl. biolog, Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa
Papir: muflep 100g
Štamparija: Blicdruk, Sarajevo