09.11.2017.
Biodiverzitet na Zemlji danas čine milioni različitih bioloških vrsta, koje su proizvod 4 milijarde godina evolucije. Iako je izumiranje životinja dio prirodnog ciklusa, prisustvo i dominacija ljudi na Zemlji ubrzala je stopu po kojoj vrste nestaju. Broj ugroženih vrsta širom svijeta raste.
Prema podacima Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN) Bosna i Hercegovina ima 55 ugroženih vrsta.Vlada Republike Srpske je 2012. godine donijela Uredbu o Crvenoj listi zaštićenih vrsta flore i faune. Jedna od vrsta koja se nalazi na Crvenoj listi i spada u ugrožene vrste u našoj zemlji je ris. Ris (Lynx lynx) je zvijer iz porodice mačaka koji je prepoznatljiv po dlakavim kićankama crne boje, koji se nalaze na vrhovima ušiju. Glavni plijen su mu srne, divokoze i puhovi, a glavni prirodni neprijatelji vuk i medvjed. Osim prirodnih neprijatelja najveća opasnost za risa je čovjek koji se bavi krivolovom i lovi ga zbog krzna i trofeja. Ris je proglašen trajno zaštićenom vrstom u Bosni i Hercegovini jer je početkom 20. vijeka već jednom bio istrebljen. U Bosni i Hercegovini ris se ponovo pojavio nakon reintrodukcije u Sloveniji i prema trenutnim podacima brojnost populacije iznosi oko 60 jedinki.
Mrki medvjed (Ursus artcos) spada u najveću divlju životinju u BiH. Dužina njegovog tijela može biti do 2,8 m, a masa do 300 kg. Uglavnom je biljojed ali meso jede kad god mu je dostupno.U toku zime zbog nestašice hrane prelazi u stanje mirovanja i vrijeme provodi u brlogu. Zbog promjene uslova u njihovim prirodnim staništima, medvjedi se spuštaju u niže dijelove u potrazi za hranom i privučeni deponijama dolaze do ljudskih naselja i pričinjavaju štete što dovodi do straha među stanovništvom. Da bismo ovo spriječili treba da obezbjedimo hranilišta za medvjede u njihovim staništima, koja će ih tu i zadržati. Broj medvjeda u Republici Srpskoj iznosi oko 700 jedinki.
Autor: Nebojša Đumić
Saradnja: Tatjana Borenović
Izdavač: Pošte Srpske, a.d. Banjaluka