02.12.2016.
U današnjem vremenu industrijskog razvoja i serijske izrade većeg broja istih predmeta, nepravedno se zaboravlja na umijeće rukotvorenja, koje je za ljudski rod uvijek bilo dragocijeno, tajanstveno i imalo veliki značaj. Oblikovanje i ukrašavanje predmeta od drveta, vez na tekstilu i keranje, predstavljaju iskonsku vještinu našeg naroda.
Čobani – seljaci i stariji ljudi, po selima sjeverozapadne Bosne, izrađivali su razne upotrebne predmete od javorovog, bukovog, jelovog, lipovog i tisovog drveta. Кoristili su jednostavan alat: sjekiru, nož, dlijeto i zumbu za šaranje.
Žene su vezom ukrašavale odjevne predmete, zatim peškire, posteljinu, zavjese i sve drugo što se proizvodilo od tekstila u domaćoj radinosti.
Od pamučnog tankog konca, krajiške žene su izrađivale originalne primjerke keranih rukotvorina, različitih oblika i motiva.
Po svojoj ljepoti i raznovrsnosti mnogi ukrašeni predmeti dostižu umjetnički vrhunac, a čovjek ih je stvorio zahvaljujući dobrim živcima, strpljenju i savršenoj vještini ruku, uz znanje i tvoriteljski talenat.
PLOSКA - Ploska je drvena posuda za nošenje rakije, ona se kod srpskog naroda koristi u svečanim prilikama, a najčešće se koristi prilikom pozivanja u svatove i na samim svadbama. Sastoji se iz tijela, mesinganih obručeva, grlića, čepa i remena. Najvažniji dio ploske je tijelo, koji se sastoji od drvenog doboša (oboda), dvije bočne daščice (danca) i mesinganog obruča. Neke ploske na donjem kraju imaju četiri nožice, pričvršćene za metalni obruč, pa mogu da stoje.
ČOBANSКA ČAŠA – drvena čaša spljoštenog ovalnog oblika. Najčešće su izrađivani od tisovog, orahovog ili javorovog drveta. Nazivaju ih čobanskim čašama, jer su čobani, koji su imali dosta slobodnog vremena izrađivali ove čaše i bogato ih rezbarijom i šarama ukrašavali. Ovalni i spljošteni oblik ovih čaša imao je svoj razlog, čobani su ih često sa sobom nosili za pojasom, a takođe su iz udubljenja u kamenu (kamenice), koja su bile veoma uska, ovim čašama zahvatali kišnicu.
Autor: Mr Božidar Došenović
Stručna saradnja: Muzej Republike Srpske, Muzej Republike Srpske, muzejski savjetnik – etnolog Vladimir Đukanović
Izdavač: Pošte Srpske a.d. Banjaluka