24.02.2022.
Izdavanje novca u Rimu je, uglavnom, bilo rerzervisano za imperatore i njihove porodice, mada su ga mogli izdati i drugi, koji su to sebi mogli priuštiti.
Rimska imperija se prostirala od Atlantskog okeana na zapadu, pa do Mrtvog Mora na istoku i Sahare na jugu, do Dunava na sjeveru, a samim tim i na ovom prostoru.
Način pronalaska rimskog (i ostale vrste) novca možemo podijeliti u tri vrste: nalaz prilikom arheološkog istraživanja terena, slučajni ostavski (grupni) nalaz i pojedinačni slučajni nalazi. Svi ovi novčići, predstavljeni poštanskim markama, su nađeni kao slučajni pojedinačni nalazi uz korito rijeke Save u Gradišci. Sava je bila jedna od važnijih saobraćajnica za transport robe, a Gradiška je imala i luku u to doba uz naselje Servicijum (na mjestu današnjeg grada Gradiške), koje je bilo važna raskrsnica puteva. Sve to nam daje predispoziciju za bogate i raznovrsne arheološke nalaze iz tog perioda.
Ovim izdanjem predstavili smo četiri novčića u njihovoj stvarnoj veličini, prečnika 19 mm i to:
Novčić sa jednim od najvećih rimskih vladara: Trajan – Marcus Ulpius Nerva Traianus. Vladao je od 98. do 117. godine. Bio je rimski car, nasljednik Nervin i pripadnik Antoninske dinastije.
Novčić sa likom Julie Avguste (193-217) žene imperatora Septimija Severa, majka imperatora Кarakale iz dinastije Sever.
Novčić sa rimskim imperatorom - Lucius Verus (161-169). Pripadao je dinastiji Antonina. Usvojeni sin Antoniusa Piusa, kojeg je naslijedio na tronu. Naslijedio ga je sin Antoniusa Pisa, Marko Aurelije.
Novčić sa likom Domicijana (Titus Flavius Domitianus) koji je vladao od 81. do 96. godine. Bio je Vespazijanov sin i Titusov mlađi brat, kao i posljednji car u dinastiji Flavijevaca.
Autor: Tanja Кuruzović
Izdavač: Pošte Srpske a.d. Banjaluka
Saradnja: Udruženje kolekcionara i ljubitelja istorije ‘’Denarius’’, Gradiška; Mešić Alen, Miroslav Кecman, Albin Zidar