20.02.2018.
Venecijanski bijenale je najveća i najprestižnija svjetska izložba savremene umjetnosti, koja se od 1895. svake druge godine održava u Veneciji. Važnost i prestižnost ove manifestacije ogleda se u tome što je u 120 godina trajanja uspjela da održi aktuelnost i značaj u prezentaciji najvažnijih svjetskih pojava kada je u pitanju savremena umjetnost, a istovremeno je i jedina svjetska manifestacija u okviru koje pojedine države mogu da participiraju i predstave umjetnike sa svojih prostora u okviru nacionalnih paviljona.
Nakon prvog učešća Bosne i Hercegovine na Venecijanskom bijenalu 2003. i dugogodišnje pauze, Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske pokrenuo je inicijativu za zvanično učešće ove zemlje na 55. Venecijanskom bijenalu 2013. i 57. Venecijanskom bijenalu 2017. godine. Ponuđeni model ove institucije prihvatilo je Ministarstvo civilnih poslova BiH, uz saglasnost nadležnih resornih ministarstava Republike Srpske i Federacije BiH.
Na 55. Venecijanskom bijenalu 2013. godine Bosnu i Hercegovinu predstavljao je banjalučki umjetnik Mladen Miljanović sa izložbenim projektom Vrt uživanja. Njagov izabrani projekat bio je izuzetno angažovano umjetničko djelo, sa jakim konotacijama koje zalaze u socijalno-politički, etički, ekonomski i kulturni kontekst društva iz kojeg umjetnik dolazi. U okviru ovog projekta umjetnik se pozicionirao kao aktivista čija se umjetnička praksa na sasvim određen način postavlja i kao model koji omogućava djelovanje iz lokalne sredine.
Radenko Milak, u saradnji sa slovenačkim umjetnikom Romanom Uranjekom i gostujućim internacionalnim umjetnicima, sa izložbenim projektom Univerzitet katastrofe predstavljao je BiH na 57. Venecijanskom bijenalu 2017. godine. Univerzitet katastrofe nije bila samo izložba u Paviljonu BiH na 57. Venecijanskom bijenalu već i polazna tačka za jedan istinski univerzitet, zajednički prostor kreativnog u kojem se grade znanje i mašta, preispituju imaginacije koje vidimo na slikama u digitalnoj eri, kao dio jedne stvarne ili snivane genealogije predstavljanja katastrofa, bilo da su one ekološke, političke ili društvene, uz istovremeno uranjanje u horizonte želje i težnju za stvaranjem boljeg prostora i života.
Autor: Nebojša Đumić
Stručna saradnja: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, dr Sarita Vujković
Izdavač: Pošte Srpske a.d. Banja Luka