05.02.2014.
Galileo Galilej je bio italijanski matematičar, fizičar, pronalazač i astronom. Rodio se 15. februara 1564. godine u Pizi. U 11. godini odlazi u manastir Valombrosa, kraj Firence, u kojem je narednih šest godina izučavao gramatiku, retoriku, aritmetiku, te osnove latinskog i starogrčkog jezika. Кao profesor matematike radio je na dva univerziteta: u Pizi (1589-1592) i Padovi (1592-1610).
Galilej je prvi koristio metodu eksperimenta za dokazivanje svih zakonitosti koje opisuju prirodu, a njegovom zaslugom u fiziku je uvedeno i matematičko predstavljanje veličina u obliku formula. Postavio je jednačine horizontalnog i kosog hica, te slobodnog pada, a prvi je izračunao intenzitet ubrzanja sile Zemljine teže. Na listi njegovih pronalazaka nalaze se, između ostalih, termometar, proporcionalni kompas, hidrostatička vaga i klatno u časovniku.
Početkom 1609. godine, Galileo Galilej je vidio skice za „spravu uz pomoć koje se bolje vide zvijezde i neprijateljske trupe“. Na osnovu njih, sastavio je najbolji durbin tog vremena, a - uperivši ga u nebo - izumio je svoj najslavniji pronalazak: teleskop. Uz pomoć teleskopa, načinio je grube skice Mjesečeve površine, posmatrao je Sunčeve pjege, Saturnove prstenove i faze Venere, a utvrdio je i da se Mliječni put sastoji od velikog broja zvijezda.
Godine 1610. otkrio je četiri najveća Jupiterova satelita (Io, Evropu, Ganimed i Кalisto). Njihovo kruženje oko najveće planete u Sunčevom sistemu nagnalo je Galileja da podrži teoriju Nikole Кopernika da Zemlja nije centar svemira i da se Univerzum ne obrće oko naše planete. Svoje zaključke objavio je 1632. godine u knjizi „Dijalog Galileo Galileja... o dva glavna sistema svijeta - Ptolomejevom i Кopernikovom“, u kojoj je opisao prednosti Кopernikovog heliocentričnog modela u odnosu na Ptolomejev geocentrični model. Ovim djelom razgnjevio je papu Urbana Osmog, koji je formirao Sud inkvizicije, pred kojim se Galilej pojavio 12. aprila 1633. godine. Nekoliko mjeseci kasnije, i pored toga što se odrekao svog učenja (vjerovatno, svjestan činjenice da bi mogla da ga zadesi sudbina Đordana Bruna), inkvizicija je Galileja proglasila krivim i osudila ga na doživotni zatvor, koji je papa Urban Osmi kasnije preimenovao u kućni pritvor.
Umro je 8. januara 1642. godine u kućnom pritvoru u Arčetri, kod Firence. Prema legendi, njegove posljednje riječi bile su: „Ipak se okreće!“. Tri i po vijeka kasnije, 31. oktobra 1992. godine, papa Jovan Pavle Drugi se javno izvinio i ukinuo presudu inkvizicije protiv Galileja.
Grafičko rješenje: Nebojša Đumić i mr Božidar Došenović
Stručna saradnja: Goran Barać, publicista iz Banje Luke
Izdavač: Pošte Srpske a.d. Banja Luka